Jelzőrendszer - Gyermekjóléti és Bölcsődei Igazgatóság Eger

Jelzőrendszer

Jelzések fogadása:

Jelzőlap letöltése illetve formátumban
Jelzőlap letöltése nagykorú személyre illetve formátumban
Jelzőlap bántalmazás, elhanyagolás esetén a letöltés illetve formátumban

 

Jelzőrendszer működtetése

A gyermek veszélyeztetettségét, illetve a család, a személy krízishelyzetét észlelő rendszert (jelzőrendszert) működtetünk.

Veszélyeztetettség: olyan magatartás, mulasztás vagy körülmény következtében kialakult állapot, amely a gyermek testi, értelmi, érzelmi vagy erkölcsi fejlődését gátolja, vagy akadályozza.

 

Anonim jelzés lehetősége

Krízis esetén a jelzés szóban is megtehető, amit 1 napon belül írásos formában is meg kell tenni. Jelzés anonim módon is tehető, amikor nem jelenik meg a jelzést tevő személye, illetve bántalmazás és elhanyagolás esetében zártan kezelendő jelzőlap töltendő, szintén a jelzést tevő személyének anonimitása miatt.


A gyermekek veszélyeztetettségének típusai

- elhanyagolás: minden olyan mulasztás vagy baj amely jelentősen árt a gyermek egészségének, lassítja vagy akadályozza fejlődését. Pl.: érzelmi biztonság-, állandóság-, szeretetkapcsolat hiánya, alapvető fizikai szükségletek hiánya, higiénés feltételek és felügyelet hiánya, iskolalátogatási kötelezettség elhanyagolása

- Gyermekbántalmazás: ha valaki testi-lelki sérülést, fájdalmat okoz a gyermeknek, vagy ha a gyermek sérelmére elkövetett cselekményt nem akadályozza meg, illetve nem jelzi. Pl.: gyermek érzelmeivel való tartós vagy rendszeres visszaélés, fizikai sérülés okozta ütés, rúgás, bezárás, gondatlan leejtés, leforrázás, gyermek vagy fiatal szexuális tevékenységekbe való kényszerítése.

A jelzőrendszer működtetése során figyelemmel kísérjük a városunkban élő családok, gyerekek, személyek életkörülményeit, szociális helyzetét, különböző szolgáltatáso a jelzésre köteles szervezetekkel történő együttműködést, és ösztönözzük a nem állami szervek, valamint a magánszemélyek részvételét.



Jelzőrendszeri tagok

háziorvos, házi gyermekorvos, védőnői szolgálat, személyes gondoskodást nyújtó szolgáltatók, köznevelési intézmények, rendőrség, ügyészség, bíróság, pártfogó felügyelői szolgálat, egyesületek, alapítványok, egyházi jogi személyek, gyermekjogi képviselő, gyermekvédelmi és gyámügyi feladatkörében eljáró fővárosi és megyei kormányhivatal.


Fogadjuk a beérkezett jelzéseket, felkeressük az érintett személyt, valamint családot, és tájékoztatjuk a család és gyermekjóléti szolgáltatásokról.


A jelzőrendszeri tagoknak a jelzéseiket minden esetben írásos formában kell megtennie a szolgálat felé, mely történhet e-mail, levél vagy jelzőlap formájában. Krízishelyzet esetén amennyiben az írásbeli jelzés elmaradt, azt utólag haladéktalanul meg kell tenni.


A gyermek, az egyén, és család szükségleteihez igazodó intézkedéseket teszünk a veszélyeztetettség illetve krízishelyzet megelőzése, megszüntetése érdekében.



A felsorolt intézmények és személyek kötelesek

· jelzéssel élni a gyermek veszélyeztetettsége esetén a gyermekjóléti szolgáltatást nyújtó szolgáltatónál,

· hatósági eljárást kezdeményezni a gyermek bántalmazása, illetve súlyos elhanyagolása vagy egyéb más, súlyos veszélyeztető ok fennállása, továbbá a gyermek önmaga által előidézett súlyos veszélyeztető magatartása esetén. Ilyen jelzéssel és kezdeményezéssel bármely állampolgár és a gyermekek érdekeit képviselő társadalmi szervezet is élhet!



Területileg hova kell küldeni a jelzést?

A gyermek, tanuló tényleges tartózkodási helye szerint illetékes család- és gyermekjóléti szolgálathoz kell a jelzést küldeni.